Anaokulu Halıfleks Yıkama: Anaokulu gibi eğitim merkezlerinin halı ve halıflekslerin kirliliğin yanı sıra mite, her türlü bakteri, mantar türleri ve bit gibi canlıları barındırdığını biliyor musunuz?

Bu tür işletmeler her ne kadar ticari amaçla da kurulsa da ev ortamı yaşamını sunması lüzumluluğu bulunduğundan ayrı bir fedakarlık sergilemeyi gerektirir. Kirli halılara sahip eğitim merkezleri hastalık ve bakteri yuvasıdır. İnsan ve ortam sağlığı açısından büyük tehditler oluşturur. Minik bedenler savunmasız yapıları ile bulaşıcı hastalıklara karşı koyamazlar. Hiçbir ebeveyn çocuklarının hijyenden uzak bir ortamda eğitim almasını istemez. Sağlıksız ortam kötü koşulları fark edildiğinde bazen iş işten geçmiş olabilir.

Eğitim merkezi halıflexleri lifleri ve alt taban yapısı bakımından kolay temizlenebilir olması yanı sıra toz tutmama özelliğine sahip olmalıdır. Başlangıçta yatırım maliyeti fazla görünse de sonrasında kendini amorti edecektir. Bu tür halılarda uyguladığımız en önemli yöntem halı döşeme koruyucusu şeffaf sprey kaplamadır. Koruyucu bakıldığında gözü rahatsız etmez, kirin halının gözeneklerine dolmasını geciktirir.

Halıfleks üzerinde renk değişikliği yada koyu renk dalgalanmalar görülür ise ortamda rutubete bağlı bakteriler üremiş olabilir. Bu duruma bazı kreşlerin alt kat yatakhane halıflekslerinde yada yemekhanelerinde karşılaşabiliyoruz.

Eğitim Merkezlerinin Halıfleks Temizliği İçin;
• Organik temizleyiciler ile halıflekslerin dokusuna ve rengine zarar vermeden temizlenmesi mümkündür.
• Halıflekslerin vakumlama esnasında suyunun iyice çekilmesi çabuk kurumasını sağlayacaktır.
• Kreş ve anaokulu halıfleksleri yılda en az 2 defa yıkatılmalıdır.
• Halıflekslerin her gün mesai sonrası günlük tozlarının alınması halıflekslerin arınması açısından faydalıdır.
• Leke çıkarma yöntemleri bilinçlice yapılmalı, kreş ortamındaki boya ve mürekkepli kalem izlerini gidermek için solvent içeren bileşiklerin kullanımından kaçınılmalıdır. Lekelere karşı duyarlı halılarda lekeyi hiç bekletmeden lokalde olsa halıdan uzaklaştırmak iyi olacaktır. İşletme içi halı yıkama makinası olmayan durumlarda kurutma kağıdı yada havlu yardımı ile tekniklerine uygun olarak yapılır.
• Halıfleks temizliği yapan kuruluş ve işletmelerin halı elyaflarını tanıması yıkama esnasındaki boya salınmasını önlemek yada halının zarar görmesine mani olmak için önemlidir.
• Halıfleksler yıkandıktan sonra nem alıcı çalıştırılması faydalı olacaktır.
Eğitim merkezleri yanı sıra yaşlı bakım evleri, çocuk bakım ve rehabilitasyon merkezleri, spor salonu ve kompleksler, vakıflar gibi bir çok kuruluşların da halıfleks temizliği yukarıdaki anlatımlara uygun şekilde yapılmaktadır.