Sinema Halıfleksi Yıkama: Hepimiz vizyondaki filmleri izlemek için gittiğimiz sinema salonlarını aynı zamanda yorgunluk atma mekanı olarak görürüz. Bu salonların en büyük handikabı kişilerin film izlerken abur cubur yeme isteğidir. Aslında film izlerken bir şeyler yemek herkesin sevdiği bir davranış. Fakat konu patlamış mısır, şekerleme, çikolata ve meyve suyu olunca durum sinema patronları ve sinema müdürleri için hiçte kolay değil. Yere düşen yağlı patlamış mısır taneleri yada kağıt mendiller film esnasında toplanmaz. Fakat film bittikten sonra da görevlilerin toplaması gerektiği düşünülür. Bu nedenle sık sık sinema koltuk ve sinema halılarının temizlenmesi, sinema halıfleklerinin yıkanması zaruridir. Sakız konusuna gelince bizi sinemalarda en fazla şaşırtan durum film bitene dek bu kadar sakızın nasıl çiğnenip yerlere atıldığı konusudur. Bu yazdıklarımıza göre akla şöyle bir soru gelebilir. Neden bu kadar kirlilik içinde halıfleks yerine pvc yada seramik farklı zeminler kullanılmıyor? Sinema severler kesinlikle konforlu yumuşak koltuk ve zemin döşemelerden hoşlanıyor. Hoşlanan bu ortamı bulamayan seyirci en yakın bir başka sinemayı tercih edecektir. Yakınlarımız ile yaptığımız anketlere göre, sinema dendiğinde akla gelen ilk sözcükler mısır, koltuk, hijyen, film, vizyondur. Seyirci, izleyeceği filmi seçerken gittiği film izlemeye gittiği hijyenik sinema salonunu değiştirmeyi asla düşünmez.

Sinema Halıfleksi Temizlik Aşamaları: Sinema halıflekslerini yıkamaya geçmeden önce koltukların çok iyi şekilde yıkandığından emin olmak gerekir. Bunun üzerinde önemle durulmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü sinema koltuk arkalarındaki en büyük sıkıntı ayakkabı tozudur. Sinemaların temizliğinde en fazla dikkat edilmesi gereken; bu konuda hızlı hareket edilmesi yani koltuk tam kuruyup sonuç kontrol edilmeden halı – halıfleks yıkamaya geçilmesi sonucunda ıslak halıların üzerinde tekrar koltuk yıkamaya dönmek bu alanda deneyimsiz ve sektöre yeni girmiş firmaların işidir.

Sinema halıları temizlenmesi; öncelikle iyice tozlarının kuru vakumlama şeklinde çekilmesi
• Sakız lekelerinin giderilmesi çalışması
• Meyve suyu lekelerinin giderilmesi için öncelikli çalışılması
• Islak vakumlama yapılması yanı sıra yürüyüş yolları başta olmak üzere koltuk altları hariç döşeme fırçası ile fırçalanarak kirin yüzeye kusturulması
• Fırçalama ardından tekrar vakum yapılması yanı sıra dezenfekte edilmesi
• Koku giderme işlemi
• Kullanılan kimyasalların kalıntı bırakmaması özellikle bu tür kapalı ortamlarda daha da önemlidir.
• Leke sökücü ve şampuanlarda açıcı kullanılmaması ortam ve insan sağlığı yönünden esastır.
Deneyimli bir halıfleks temizlik firması tarafından yıkanan sinema halıfleksleri ardından yapılan koruma uygulamaları ile daha uzun vadede kirlenecektir.