Oteller kişilerin yorgunluk atma yeri olarak görülür ve bu gözle bakıldığında hem görsellik hemde hijyen oluşturulması istenir. Bu konuda en fazla kirlenmeye maruz kalan halıfleksler başı çeker ve devamlı temiz olması hedeflenir. Hiç kimse iş yoğunluğuna ara verip dinlenmek için yada farklı amaçlar ile konakladığı otelin hijyenden uzak olmasını arzulamaz. Hatta konaklama yapılmadan geri dönüp gidebilir. Bu yüzden hangi ölçekli olur ise olsun otellerin hepsi hijyen konusunda birbiri ile yarışır.

Konukların ilk görsel teması otelin lobisi ile başlar ve lobideki hijyenin ve görselliğin kendi odalarında ve otelin diğer bölümlerinde olmasını dilerler. Konukların merak ettiği konular arasında hijyen ilk sırayı çeker. Ziyafet salonlarının durumundan gıda hijyenine her yer, her detay hijyenik olmalıdır. Havuz temizliği yanısıra dezenfekte edilmişmidir? Odalardaki ve koridorlardaki hatta merdivenlerdeki halıfleksler iyi temizlenmişmidir? hatta dezenfekte edilmişmidir? Bunların düşünülmesi çok normal. Bir çok kişi evinden sonra yabancı bir konaklama alanı olarak sadece otelleri seçer ve evinin özelliklerine sahip olmak ister.

Peki oteller hijyeni nasıl sağlar? Çok çalışanlı mekanların başında gelen otellerin hijyen ve temizlik denetimi nasıl sağlanır? Ehil ellerden destek alınmadıkça bu iş gerçekten kolay değildir. Bir çok otel kendi iç personelleriye kat temizliklerini, tüm açık kapalı alan zemin temizliklerini ve cam temizliklerini yapmaya çalışır. Fakat yetişmesi mümkün olmaz. Otel kapsamındaki materyallerden olan halıfleksler, zemin ortamı döşemesi vasfından dolayı daha kirli olup özel bakım şekline ihtiyaç duyar.
Otellerde halı yıkanan bazı kısımlar;
Resepsiyonlar / Lobi
Yatak odaları
Spor salonları
Etkinlik odaları
Merdivenler /Koridorlar
Toplantı salonları
Restoran / Bar / Ziyafet salonları
Suites

Otellerde halıfleks temizliği için gerekli nitelikler ve malzemeler:
Halıfleks yıkama yapabilecek yetişmiş uzman personellere ihtiyaç vardır. Halıfleks yıkama makinelerinin de otel demirbaşlarına eklenmesi ve düzenli bakımlarının yapılması gerekir. Halı yıkama makinelerinin iş bittikten sonra ayrı bir muhafaza bölümüne kaldırılması ve bu bölümün havalandırılmasının daimi olarak yapılması esastır. Bu nedenlerden ve halıfleks yıkama uzmanlarının otele sabitlenmesi fazlaca maliyetli olduğundan uzman halıfleks yıkama firmaları tercih edilmektedir.
Halıfleks temizlik makinalarının otel halılarının kapsamını temizleyebilecek şekilde güçlü motorlara sahip olması ve yıkama ardından kullanılan devirli fırçalarında devirlerinin yüksek olması zaman ve emek bakımından önem taşır. Temizliğin sonrasındaki kuruma işlemine de faydası vardır. Otellerde yıkama kadar kuruma zamanının da kısa oluşu mühimdir.
• Yıkama esnasında ve sonrasında havalandırmalar mutlaka çalıştırılmalıdır.
• Özellikle otel tarzı mekanlarda yıkama esnasında koku nötralizasyonuda sağlanmalıdır.
• Eski tip uzun hortumlu makinaların yerine daha etkili ama daha güçlü cihazların özellikle iş güvenliği açısdından tercih edilmesinde fayda vardır.
• Otel kapsamında halıflekslerin bölümlerine göre makina ve cihazlar ile yapılması gerekir. Ziyafet salonlarının halılarında buhar jeneratörlerinden faydalanılır, kullanılan leke ve yağ sökücüler ve temizleyici şampuanlarda farklılık arzeder. Otel spor salonlarının ve fitness odalarının hallıfleks yıkama işleminde kullanılan kimyasallarda içerikleri bakımından farklıdır. Bu tür alanlarda da malzemenin en doğal olanı tercih edilmelidir.
• Çocukların oyun alanlarında yıkama ve ürün özelliği bakımından daha da hassas davranılması gereklidir.
Uzmanlaşmış Halıfleks Bakımları
Halı koruyucu kaplama
Leke çıkarma ve bakım
Sanitasyon
Otel Halıfleksi yıkama incelik ve detaylarının devamını www.isiltitemizlik.com.tr sitemizde bulabilirsiniz.