Okul ve Yurt Halıflekslerinin Yıkanması: Okul halıfleksleri yoğun trafik ve baskıya dayanmak için fiber ve bazı teknikleri ile sık elyaf lifleri ile döşenerek yapılır. Kurulumundan itibaren uygun temizlik ve yıkama yöntemleri ile bakım yapılmıyorsa kullanım ömrü boyunca işlev ve görselliğini yüksek seviyede tutmak mümkün değildir.

Rutin Halıfleks Yıkama: Özellikle yeni halıflexler başlangıçta kirliliği fazla göstermez, uzun süre kirlenmeyecekmiş gibi durur. Yıkama sürecinin daha başlangıçta hazırlanması etkin bir temizlik programı oluşumuna ve sürecin ekonomik açıdan düşürülmesi için mühimdir. Başlangıçtan itibaren periyodik temizliği yapılan halıflekslerin kullanım ömrü uzar, ekonomik maliyet azalır. Halıfleks yıkama şirketi, programı hazırlarken halı görünümüne, işlenişine, ortam trafiğine, halının rengine dikkat edecektir.

Düzenli Halıfleks Temizliği: Okul halısı ve yurt halıflekslerinde en çok görülen durumlardan biri yiyecek içecek dökülmesi sorununa lokal halı yıkaması ile son. Çift paspaslamanın azlığında da gereksinimi duyulan lokal halıfleks yıkama, gün içinde de uygun saatler gözlenerek yapılabilir. Hizmetin hemen ardından kısa kuruma zamanı boyunca bant, uyarı levhası yada zaruri ise üzeri kapatılması yoluyla koruma ve kuruma sağlanır.

Tüm halıfleks kullanımlarında etkili vakumlama hayati önem taşır. Halıfleks etkili vakumlama; yıkamadan hariç olup gün içinde yapılan toz alma şeklindedir. Kullanılan toz alım cihaz türlerinin de ortama uygunluğu, halı ve ortam sağlığı açısından dışarı toz atmaması gerekir.

Ayak izleri halı üzerinde fazlaca bir deformasyon oluşturmuş ise geçiş yerlerine ve giriş kısımlarına ikincil paspaslama yada yolluk serilmesi kullanıma bağlı yıpranmanın önüne geçilmesini sağlar. Kum halının en büyük düşmanlarından biridir.

Öğrencilerin kullanımına bağlı olarak ortamda sıvı dökülmesi yada farklı sebeplerden dolayı nem oluşmuş ise halıflekslerde küf kokusu baş gösterir. Koku bazı bacteriyel durumların habercisidir ve hemen nem giderici önlemler almak gerekir. Tüm bu durumlar ile ilgili bilgilendirme için okul halıfleksi yıkayan temizlik firmaları işin özünü size teorik ve uygulamalı olarak sunacaktır.

Öğrenci ve ortam sağlığı açısından elverişsiz bulunan okulların başarı seviyesi de düşük olacak ve verdiği zararlar çevreye yayılacaktır.