Camii Halısı Yıkama: Camii halıları ibadet için gelen kişilerin çorapları ile temastan dolayı bakteri üretebilir. Toz, böcek dışkıları, uçucu organik bileşikler ile liflere yapışırlar. Lifleri zararlı bakteriler ve dışkıları ile dolu halıfleksler kilolarını katlayıp ağırlaşırlar. Allerjik bünyeler için bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Dirençli birçok bakteri grubunu bünyesinde bulunduran cami halıları sık temizlendiğinde sağlık için tehdit unsuru olmaktan çıkar.

Camii halıfleksi ve halısında toz akarlarını önleme; Camii halıfleks ve halılarını toz akarları ve alerjenlerden korumak için hepa filtreli bir vakum kullanmak gereklidir. Tozların günlük vakumlanması halıya ve halıflekse canlılık kazandıracaktır. Camii halılarının en az haftada 3 gün temizlenmesi gerekir.

Cami halısı ve halıfleksi koku giderme; Camii ortamına girer girmez küf kokusu hissediliyorsa büyük ihtimal halı ve halıfleks kokusu gibi durabilir . Camii büyüklük ebatına göre bir nem alıcı kullanarak bakteri ve toz akarlarının yayılmasını önleyebilirsiniz. Antibakteriyel koku gidericiler halıflexleri nötralize edip zararlı mikroorganizmaları öldürür, halının ve halıfleksin mis gibi kokmasını sağlar.

Camii halısı ve halıfleksi dezenfektesi; Halıfleks ve halı yıkama sırasında mutlaka dezenfektan kullanınız. Cami halısı ve halıfleks yıkama işinde ustalaşmış temizlik firmaları belli aralıklar ile dezenfektan uygulaması yapacaktır. Tam dezenfekte olmayan halılarda zararlı haşere ve organizmaların döküntüleri ve dışkıları sonucu tekrar bakteri üremesi başlayabilir.

Camii halıflekslerini yıkama; Camii halıflekslerini güvenli ve hijyenik bir hale getirmek için senede en az iki defa profesyonel bir yıkama hizmetine ihtiyaç vardır. Halıfleks ve halının cinsine göre buharlı yıkama, ıslak vakum yıkama şeklinde yapılır ve dezenfektasyonu sağlanır.

Profesyonel bir temizlik firmasından cami halıfleksleri için yıllık bir hizmet sunumu ve işin dökümü talep edilebilir. İşini bilir firmalar, devamlı hizmet vermenin kolaylığı ile tüm camii halısı koruma hizmetlerini bir arada ve ekonomik olarak yürütebilecektir.