Tiyatro Halıfleksi Yıkama: Tiyatro mekanların işlevselliği gereği zemin döşeme yapısı diğer zemin türlerinden farklılık gösterir. Tiyatro ortamının sıcacık insanı saran ve rahatlatan halı döşeme yapısı neden diğerlerinden farklı olmalıdır? Halıfleks olması fazla ayak yoğunluğu olan tiyatro ortamında kullanım açısından sorun çıkartmaz mı?
Tiyatro halıflekslerinin yıkanması tecrübesine sahip olmak kadar tiyatro halıflekslerinin daha döşeme esnasındaki niteliklerine göre seçilmesi önemlidir. Bu detay eskilerde çok üzerinde durulan bir konu değildi çünkü sunum çeşitliliği azdı. Günümüzün modern dünyasında talebe cevap veren ve tiyatro yöneticilerini sonrasında hijyen bakımından yormayan halı döşemeler aldı.

Tiyatro halıfleks seçiminde dikkat edilecek ana kurallar;

• Eskinin yün destekli halılarının yerini ağır hizmet tabanına uygun kaymaz lateks vurgulu halıfleksler almıştır.
• Tiyatro halıfleks dokuması diğerlerinden daha dar işlenmeli, sahne darbelerine ve ayak dokunuşlarına karşı dirençli olmalıdır.
• Pamuklu seçim statik yükü azaltacaktır.
• Çift tabanlı halıfleksler bazı defile ve dans pistleri için daha uygundur.Bu tür halıflekslerin yaylı bir zemine uygulanması üzerinde yapılan hareket vurgusunu iki katına çıkarabilir.
• Çift taraflı sahne halıfleksi döşemek isteyenlerin karşılarına çıkan en büyük zorluk esnek alt yapı olmayışıdır. Bu tür durumlarda satın alıp direk döşeyebileceğiniz şok emici halıfleksler sizi kurtaracak ve sahne üzerindeki performansı katlayacaktır. Doğrudan zemine monte edebilirsiniz.
• Tiyatro halıfleksleri ne kadar mükemmel olarak seçilirse seçilsin iyi bir alt zemin yapıştırıcı kullanılmaz ve yapıştırmada iyi bir işçilik sergilenmez ise kullanımda sıkıntı çıkaracaktır. Bu durum görsellik açısından da hoş bir görüntü sergilemez. Tutkal kalıntısı bırakmayan halıflex bantları tercih edilmelidir.

Tiyatro Halıfleks Yıkamasında Temizlik Şirketlerinin Önemi: Özenle seçilen tiyatro halılarının düzgün bakımları ve yıkamaları yapılmaz ise bir çok alerjik hastalığa sebep olabilir. Tiyatro halılarının yıkanması için demirbaş kadrosuna yıkama makinelerini katmak hiçbir işe yaramayacağı gibi gereksiz külfettir. Bu işte malzemenin kullanılacak temizleyicilere kadar en kalitelisi seçmek şarttır. Her meslek gibi tiyatro halıfleks kaplamalarının yıkanması da uzmanlık ister. Uzman temizlik firmaları, tecrübeli aktif kadroları ile bu ihtiyacınıza en iyi şekilde cevap verirken sizin yıkama yöntemlerini öğrenmenize gerek kalmayacaktır.