Ev Halıfleksi Yıkama: Zararlı haşere ve bakterilerden kurtulmak, hijyenik bir ev ortamı sağlamak için dünyadaki tüm gelişmiş toplumlar halı yıkamanın önemi konusunda birleşmişlerdir. Gelişmiş toplumlarda halı yıkamaları çok yaygındır ve bazı konutlar halılarını en az yılda bir veya iki kez yıkatmaktadır. Evin en tozlu yüzeylerinden olan halıflekslerin öncelikle tozunun önüne geçilmesi esastır. Ev sahiplerinin halıfleksleri yıkatmadan önce günlük ve haftalık halı bakımlarını gerçekleştirmeleri gerekir.

Halıfleks Bakımında Kuru Sistem Vakumlama: Halıfleksler üzerinde tozun kalmaması için uygulanan en iyi yöntemdir. Halıfleksler ne kadar kaliteli olursa olsun, vakumlama makinesi üst sınıf değil ise halının matlığı tam olarak gitmeyecektir. Ortam için rahatlatıcı ve dinlendirici olan halıflexler tam tersi tozlu zemin döşemelerine dönüşecektir. Halı vakumlama hizmeti kişisel bakımlarımız kadar otonom bir günlük faaliyet almadıkça ortam hijyeni tam olarak sağlanamayacaktır. Vakumlama makinesinin motor ve dış gövdesi kadar uç aparatlarının da zemin halıfleksine göre nitelikli oluşu önemlidir. El halısı gibi çok tüylü halılarda her gün sert fırçalı uç aparatları ile vakumlama yapmak bir süre sonra halının alt zeminin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Mesleki yaşamda işverenlerin ve işletme yetkililerinin en çok karşılaştıkları yanlış uygulamalardan biri budur. Halıflekslerin geri dönüşümü olmayacak şekilde lifleri üzerindeki tüm tüyleri vakumlama makinesine dolmuştur. Çok tozlu ama mekanik fırçalamadan zarar görebilecek halılarda yumuşak düz aparat tercih edilmelidir. Fakat halıda oluşmuş betonlaşma var ise aylık bakımlar sırasında hafif düzeyde bir fırçalama yapılabilir.

Halıfleks Temizliğinde Islak Vakumlama: Hane sahiplerinin maliyet düşsün diye ev tipi halı yıkama makineleri kullanması halıya zarar vermekten öte bir şey yapmaz. Bu tür makineler ile ancak ev ortamındaki evcil hayvanlarının dışkıları lokal olarak alınabilir yada ortamdan kaynaklı gıda artıkları, mama ve meyve suyu döküntüleri gibi durumlarda ivedilikle leke ortadan kaldırılır. Halının bezle silinmesi sonucunda kirler içine gömüldüğünden tekniklerimizde toz ve lekeyi hep yüzeye çıkarmaya çalışırız. Halı yıkamanın seviyesinin yukarıda olması bu tür kullanım detaylarına bağlıdır.

Halıflekslerde Koku Önleme: Her evin yaşam tarzı ve iç dizaynı farklıdır. Çok fazla yemek pişen evlerde gerekli havalandırma sağlanamıyorsa, yemek salonlarındaki halıflexlere koku zamanla sinecektir. Evcil hayvanlardan dolayı halıflekslerde yine koku oluşabilir. Rutubetten dolayı halıfleksler üzerinde rutubet kokusu halıya sinmekle birlikte bakteri ve mite oluşabilir. Tüm bu durumlarda deneyimli bir halıfleks yıkama firmasından halılarınızdaki kokuyu gidermesini talep edebilirsiniz. Temizlik firması yerinde halı yıkama işlemi için geldiğinde kokuyu gidermekle birlikte hijyeni de sağlayacaktır.